Yeşil Su - Alg Patlaması

 

Akvaryumlarda en çok bilinen yosunlanma türlerinden biridir. İsmi yeşil su olmasına rağmen rengi her zaman yeşil olmayabilir. Bu yosun problemi genellikle 10 - 15 gün öncesine uzanan dengesizlikler silsilesiyle başlar. Yaygın görülmesi yanında çözümü de en zor olan alg problemlerindendir. Yüksek nitrat, fosfat, amonyum, amonyak yeşil su oluşumuna sebep olur. Unutulmamalıdır ki bu alg türünün hücre duvarı bitkilerden daha incedir ve nitrat fosfat gibi besinleri daha hızlı tüketirler. Akvaryumdaki fazla amonyum, amonyak,fosfat ve nitratı hızlı kullanmaları tüketmeleri anlamına gelmez. Çünkü bu alg türü bu besinleri taşır. Su değişimi yapmak da problemi çözmede etkili değildir. Besinleri azaltmak da bu yosun türlerinin üremesini yavaşlatmaz. Nitrat, fosfat, amonyum, amonyak azaldığında demir ve iz elementlerle beslenmeye başlarlar.

Çözüm Yolu

Yeşil su alginden kurtulmak için çeşitli teknikler geliştirilmiştir. Sırayla bu teknikleri açıklayalım;

Karartma

Karartma 4 gün süren ve akvaryumu tamamen karanlıkta bırakacağımız bir işlemdir. Basit çözümlerle akvaryuma ışık girmesini tamamen önlüyoruz. Bunun için siyah çöp torbaları, battaniye vs. kullanılabilir. Bu teknikte ölen yosunların suda oluşturacağı yoğun kirliliğe hazırlıklı olmalısınız. Karartma işleminin başında ve sonunda su değişimi yapmalı ve amonyak miktarını sıklıkla kontorl etmelisiniz.

Diatom Filtrasyon

Diatom filtrasyon akvaryumlarda mikron seviyesinde filtreleme yapan bir sistemdir. Çabuk tıkandıkları için çok fazla kullanım alanı bulmazlar. Akvaryum suyunu yaklaşık yarım saat içinde berraklaştırabilirler. Mikron küçüklüğünde gözenekleri bu algleri de tutacaktır.  Bu filtrasyon yöntemi ile çok kısa sürede yeşil su alg'inden kurtulabilirsiniz. Çabuk tıkanması (1 saatte bile olabilir) ve pahalı olması

UV Sterilizasyonu

Uv sterilizasyonu suda salınık halde yüzen tüm yosun türlerini ve bakterileri öldürecektir. Fakat bitkili akvaryumlarda kullanılması önerilmez. Bitkileri için gerekli olan bazı besinlerin bozulmasına sebep olacaktır. Pahalı olmaları yanında ölen canlı ve yosunların organik yükün de arttırmasına sebep olacaktır.

Su Piresi (daphnia)

Akvaryuma su piresi ekleyerek bu algden kurtulabilirsiniz. Su pireleri bu alg ile beslenecektir. Eğer bitkili karides akvaryumu ise en doğru çözüm su piresidir. Su pireleri alglerle, karidesler de su piresi kabuklarıyla beslenirler. İçinde balık bulunmayan akvaryumlarda etkili bir çözümdür. Eğer akvaryumda balık varsa, su pireleri algi tüketemeden balıklar su pirelerini tüketecektir.

Sık Su Değişimi

Günlük %5 - %10 su değişimi yapmak da en basit yöntemlerden biridir.

 


KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
ersoy
22.02.2021
MartinEden
21.02.2021
Eddai
17.02.2021
Kadirserbest
13.02.2021
behlultan1
09.02.2021
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen Guney Boz » 28.11.2020 19:54
GENEL » Tanışma
Gönderen murat nuri » 25.11.2020 11:57
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Gönderen sms1017 » 04.11.2020 17:46
KARİDESLER » Karideslerim Neden Ölüyor?
Gönderen akvaryumhaluk » 13.08.2020 18:15
KARİDESLER » Melezleme ve Islah
Gönderen DenizTendik » 08.05.2020 22:36
GENEL » Forum Dışı
Destekçilerimiz