NO yumurta!! NO kalamar kemiği!!

Karidesin karidesin kabuk yapmak için neye ihtiyaç duyduğunu anlatmak için önce kabuğunun ne olduğunu anlamamız gerekir. Öncelikle kitinin ne olduğunu her karides hobicisinin üstünkörü dahi olsa bilmesi gerekir.

Kitin tüm kabuklular ve böcekler dahil olmak üzere mantar ve eklem bacaklılar için bir zırh ve ya hücre duvarı olarak görev yapan uzun zincirli bir polisakkarittir. Ayrıca yumuşakçaların diş ve zaman zaman gagaları da kitin’den oluşur. Kitin sürüngenler, kuşlar, amfibiler ve memeliler tarafından kullanılan keratinin daha güçlü bir versiyonudur.

Kitin omurgasız canlılarda vücut planında merkezi bir konumdadır. Konumuz olan karideslerde dış iskelet bu maddeden yapılır. Karidesler diğer hayvanlar gibi yavaş yavaş büyümek yerine içerden mevcut kabuğunun içine sığmayacak aşamaya gelene dek büyür. Kabuk değiştirip yerine öncekinden daha büyük bir kabuk oluşturur. Bu döngü maksimum boyuta ulaşana ve ölene dek devam eder. Eklembacaklılar dünyanın en en başarılı hayvan gurupları arasında bulunması konusunda kitininin oldukça başarılı bir yapı malzemesi olduğunu söyleyebiliriz.


Eklembacaklıların dış iskelet sistemi aslında saf kitinden oluşmaz. Sert bir protein matrisi içine gömülü bir malzemeden meydana gelir. Bunu modifiye edilmiş ve modifiye edilmemiş diye iki guruba ayırırsak oldukça yumuşak olan tırtılın dış iskeleti (modifiye edilmemiş) ve sert kabuklu tüm böcekler (modifiye edilmiş) olarak kolayca ayırıp gözlemleyebiliriz. Sert kabuklu böceklerin dış iskeleti daha dayanıklıdır. Daha dayanıklı bir kabuk oluşturmak için kitin kalsiyum ile birleştirilir. Kitin ve kalsiyumun birleşimi “modifiye edilmiş” diye adlandırdığımız canlıların dış iskeletidir. Karideslerin dış iskeleti de modifiye edilmiş bir yapıdadır. Yani kitin ve kalsiyum karması bir malzemeden meydana gelir.

Asıl anlatmaya çalıştığım karideslerin kabuk üretmek için kalsiyuma düşündüğünüz kadar ihtiyacı olmadığıdır. Nedense karideslerin kalsiyuma çok fazla ihtiyacı olduğu düşüncesi tüm dünyada karides hobicileri arasında yaygın ve yanlış bir görüştür. Karideslerin nispeten yumuşak kabukları düşündüğünüzden çok daha az mineral içerir. Özellikle “caridina” ırkı besleyen hobicilerin su değerlerini bir saniyeliğine durup düşünmesi gerekir. Ortalama 200 us, 0 kh, 4 – 6 gh değerindeki su mineralce çok fakir bir sudur. Kalsiyuma düşündüğünüz kadar ihtiyaçları olsa mineralce bu denli fakir bir suda yaşayamazlardı. Karideslerin sağlıklı kabuk değiştirmeleri için gerekli olan ana madde glukozamindir. Glukozamin ne kalamar kemiğinde, ne tavuk yumurtasında ne de çeşme suyunda bulunmaz. Karidesleri sürekli sebzelerle, kuru yapraklarla, karidesler için olmayan yemlerle ve bitkisel karides yemleriyle beslemek hiç şüphesiz uzun vadede problem oluşturacaktır.

KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
servetonur
21.01.2021
Kazım
19.01.2021
Alperdml
17.01.2021
KuzeyRüzgar57
15.01.2021
Erenkoca
13.01.2021
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen Guney Boz » 28.11.2020 19:54
GENEL » Tanışma
Gönderen murat nuri » 25.11.2020 11:57
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Gönderen sms1017 » 04.11.2020 17:46
KARİDESLER » Karideslerim Neden Ölüyor?
Gönderen akvaryumhaluk » 13.08.2020 18:15
KARİDESLER » Melezleme ve Islah
Gönderen DenizTendik » 08.05.2020 22:36
GENEL » Forum Dışı
Destekçilerimiz