Karideslere Çiçek Verelim

Birçok ortamda ve başlık altında karideslerin beslenmesi üzerine farklı görüş ve önerilerle karşılaşmışsınızdır. Bu başlık altında ülkemizde daha önce bahsi geçmemiş yeni bir öneriyi sizlerle paylaşacağız. Karideslere birçoğumuz taze sebzeler ve kuru ağaç yaprakları veriyoruz ve severek tükettiklerini biliyoruz. Yeri gelmişken yaprakları kullanırken zehirli olup olmadığına dikkat etmemiz gerektiğinin de altını çizelim.
 
Dünyada yakın zamanda üzerine düşünülen, konuşulan ve denenen yeni önerimiz ise “çiçek”. Doğada suya sadece yaprakların döküldüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gözden kaçan, belki de akla gelmeyen şeyi, çiçeği unutuyorsunuz.  Bazı çiçek yaprakları besin değerleri ve mineraller açısından çok zengin ve faydalı. Tabii ki yine yapraklarda olduğu gibi bazı çiçek yaprakları zehirlidir ve kesinlikle önerilen çiçekler dışında kullanılması sakıncalıdır. Karideslerde kullanılabilen çiçekler çoğunlukla insanlar tarafından da yenilebilen çiçeklerdir. Hepimizin sebze olarak tükettiği karnabahar ve brokoli de yenilebilen çiçekler arasında sayılan sebzelerdendir. Bunların dışında karahindiba ve papatya ve ıhlamur yıllardır benim tecrübe ettiğim çiçeklerden. Latin çiçeği, kasımpatı, gül, karanfil, lavanta, leylak, kabak çiçeği ve menekşe de yenilebilen ve karideslere verebileceğimiz çiçeklerden. 
 
 
Çiçek taç yapraklarının hazırlanışı
1) Öncelikle ilaçlanmamış ve yenilebilir olduğuna emin olduğunuz çiçekleri seçmelisiniz.
2) Çiçekler çok hassas olduklarından çok fazla sıkmadan dikkatlice yıkayın.
3) Çiçeğin taç yaprakları çoğunlukla bize gerekli olan kısımdır. Bu nedenle çanak yaprak, tohumluk ve diğer polenli kısımları çıkarıyoruz.
4) Kaynatmadan akvaryuma atabilirsiniz (tavsiye edilen).
5) Tercihe göre kaynamış suda 1 – 2 dk. Kadar bekletip akvaryuma atabilirsiniz.
6) Daha sonra kullanmak üzere derin dondurucuda saklayabilir ya da kurutabilirsiniz.
 
 
Bazı çiçeklerin besin değeri
Karahindiba: Başta potasyum olmak üzere kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir besin olan karahindiba A, B, C ve D vitaminlerini de içerir. Flavonoid, karotenoid ve antioksidanca zengindir. Beta karoten içeriği brokoliden 4 kat daha zengindir. Aynı şekilde lutein, cryptoxanthin ve zeaxanthince de oldukça zengindir. Tüm bunların yanında  folik asit, riboflavin, pyroxidine, niacin vetorexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler içerir. Mineral olarak da demir, potasyum kalsiyum ve çinko içeriği ile öne çıkar.
 
Latin Çiçeği: Antosiyaninler, anti-inflamatuar, antimikrobiyal, antikanser ve antioksidan içeren latin çiçeği aynı zamanda A ve C vitamini açısından zengindir(100 gramda yaklaşık 45 mg C vitamini). Beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi flavonoid ve antioksidanları da içerir. Karahindiba kadar besleyici olmasa da hastalıklarla mücadelede ve hastalık sonrası direnç artırımında etkili bir bitkidir. Demir, kalsiyum gibi mineralleri de ihtiva eder.
Birçok çiçek taç yaprağı antifungal antibakteriyel ve antiseptik etkiye sahiptir. Bu nedenle ilaçsız tedavide denemeye değerl sağlıklı çözümler üretilebilir. Siz değerli karides hobicilerimiz her türlü deneyimini bizimle paylaşarak bu başlık gibi benzer konularda tecrübelerinizi bizimle paylaşarak hobiyi bir adım öteye taşımamıza yardımcı olabilirsiniz.
 

KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
ibo784
07.03.2021
CANER
04.03.2021
sncsnc
02.03.2021
mertk
01.03.2021
serhatozalan
28.02.2021
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen Guney Boz » 28.11.2020 19:54
GENEL » Tanışma
Gönderen murat nuri » 25.11.2020 11:57
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Gönderen sms1017 » 04.11.2020 17:46
KARİDESLER » Karideslerim Neden Ölüyor?
Gönderen akvaryumhaluk » 13.08.2020 18:15
KARİDESLER » Melezleme ve Islah
Gönderen DenizTendik » 08.05.2020 22:36
GENEL » Forum Dışı
Destekçilerimiz