Karideslere Çiçek Verelim

Birçok ortamda ve başlık altında karideslerin beslenmesi üzerine farklı görüş ve önerilerle karşılaşmışsınızdır. Bu başlık altında ülkemizde daha önce bahsi geçmemiş yeni bir öneriyi sizlerle paylaşacağız. Karideslere birçoğumuz taze sebzeler ve kuru ağaç yaprakları veriyoruz ve severek tükettiklerini biliyoruz. Yeri gelmişken yaprakları kullanırken zehirli olup olmadığına dikkat etmemiz gerektiğinin de altını çizelim.
 
Dünyada yakın zamanda üzerine düşünülen, konuşulan ve denenen yeni önerimiz ise “çiçek”. Doğada suya sadece yaprakların döküldüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gözden kaçan, belki de akla gelmeyen şeyi, çiçeği unutuyorsunuz.  Bazı çiçek yaprakları besin değerleri ve mineraller açısından çok zengin ve faydalı. Tabii ki yine yapraklarda olduğu gibi bazı çiçek yaprakları zehirlidir ve kesinlikle önerilen çiçekler dışında kullanılması sakıncalıdır. Karideslerde kullanılabilen çiçekler çoğunlukla insanlar tarafından da yenilebilen çiçeklerdir. Hepimizin sebze olarak tükettiği karnabahar ve brokoli de yenilebilen çiçekler arasında sayılan sebzelerdendir. Bunların dışında karahindiba ve papatya ve ıhlamur yıllardır benim tecrübe ettiğim çiçeklerden. Latin çiçeği, kasımpatı, gül, karanfil, lavanta, leylak, kabak çiçeği ve menekşe de yenilebilen ve karideslere verebileceğimiz çiçeklerden. 
 
 
Çiçek taç yapraklarının hazırlanışı
1) Öncelikle ilaçlanmamış ve yenilebilir olduğuna emin olduğunuz çiçekleri seçmelisiniz.
2) Çiçekler çok hassas olduklarından çok fazla sıkmadan dikkatlice yıkayın.
3) Çiçeğin taç yaprakları çoğunlukla bize gerekli olan kısımdır. Bu nedenle çanak yaprak, tohumluk ve diğer polenli kısımları çıkarıyoruz.
4) Kaynatmadan akvaryuma atabilirsiniz (tavsiye edilen).
5) Tercihe göre kaynamış suda 1 – 2 dk. Kadar bekletip akvaryuma atabilirsiniz.
6) Daha sonra kullanmak üzere derin dondurucuda saklayabilir ya da kurutabilirsiniz.
 
 
Bazı çiçeklerin besin değeri
Karahindiba: Başta potasyum olmak üzere kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir besin olan karahindiba A, B, C ve D vitaminlerini de içerir. Flavonoid, karotenoid ve antioksidanca zengindir. Beta karoten içeriği brokoliden 4 kat daha zengindir. Aynı şekilde lutein, cryptoxanthin ve zeaxanthince de oldukça zengindir. Tüm bunların yanında  folik asit, riboflavin, pyroxidine, niacin vetorexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler içerir. Mineral olarak da demir, potasyum kalsiyum ve çinko içeriği ile öne çıkar.
 
Latin Çiçeği: Antosiyaninler, anti-inflamatuar, antimikrobiyal, antikanser ve antioksidan içeren latin çiçeği aynı zamanda A ve C vitamini açısından zengindir(100 gramda yaklaşık 45 mg C vitamini). Beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi flavonoid ve antioksidanları da içerir. Karahindiba kadar besleyici olmasa da hastalıklarla mücadelede ve hastalık sonrası direnç artırımında etkili bir bitkidir. Demir, kalsiyum gibi mineralleri de ihtiva eder.
Birçok çiçek taç yaprağı antifungal antibakteriyel ve antiseptik etkiye sahiptir. Bu nedenle ilaçsız tedavide denemeye değerl sağlıklı çözümler üretilebilir. Siz değerli karides hobicilerimiz her türlü deneyimini bizimle paylaşarak bu başlık gibi benzer konularda tecrübelerinizi bizimle paylaşarak hobiyi bir adım öteye taşımamıza yardımcı olabilirsiniz.
 

KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
Saygın
20.10.2019
soleneso
19.10.2019
bgarabaci
17.10.2019
sawwy
17.10.2019
masseter
16.10.2019
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen Levi » 09.10.2019 20:05
KARİDESLER » Cinsiyet Ayrımı ve Üreme
Gönderen mmoner » 27.09.2019 12:23
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Gönderen maxiimuss » 01.08.2019 10:25
KARİDESLER » Sağlık ve Bakım Koşulları
Gönderen murat nuri » 14.07.2019 11:02
GENEL » Tanışma
Gönderen maxiimuss » 17.06.2019 10:30
GENEL » Malzeme - Bitki - Canlı Fiyat ve Tavsiyeleri
Destekçilerimiz