Karideslerde Üreme

Çiftleşme
Karideslerde çiftleşme son derece hızlı olur. Erkek karides dişiyi yakalar ve karın karına pozisyonda birkaç saniye içinde spermlerini bırakarak hızla dişiyi terkeder.
Erkek karideslerin sıklıkla dişileri taciz ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğraflarda kiraz karideslerin çiftleşme anını görebilirsiniz.

 

Dölleme

Dişilerin eyerlerindeki döllenmemiş yumurtalar çiftleşme ile erkek tarafından döllenir ve bir süre sonra dişi tarafından yumurtlanarak pleopodlar arasına yerleştirilir. Erkek karidesin aşağıdaki fotoğrafta görünen organıyla dişiyi döllediği düşünülmektedir.

 

Çiftleşme sürecinin arkasında birçok bilinmeyen vardır. Dişi karidesin kabuk değişimi sonrası çiftleşmeye hazır olduğuna inanılmaktadır. Erkek karidesin, dişinin çiftleşmeye hazır olduğunu nasıl anladığı bilinmemektedir. Belkide dişi kimyasal bir salgı bırakıyor olabilir. Bir dişi karides kabuk değiştirdiğinde erkek karideslerin tankın içinde sarhoş gibi yüzerek dişiyi aradığını görebilirsiniz.


Kuluçka
Döllenmiş dişi karides pleopodlarında taşıdığı yumurtaları koruyup gözetecektir. Taki yavrular yumurtadan çıkana dek. Kimi zaman yumurta taşıyan karidesin yumurtalarını düşürdüğü yahut bıraktığı görülür. Bunun birçok nedeni olabilir. Bazıları ilk kez hamile kalan genç(amatör) dişiler olabilir. Hasta yada mutsuz dişiler de yumurtalarını bırakırlar. Değişken su şartları buna sebep olabilir. Yaşlı dişilerin daha fazla yumurta taşıdığına inanılır.

Yumurtaların gelişimi
Yumurta gelişimi karides türlerine göre farklılık gösterir. Bazı türler diğerin yavruları yumurtadan daha önce çıkar. Ayrıca bazı türler diğer türlere göre daha fazla yumurta tutarlar. Yumurtaların rengi ve boyutu da türler arasında farklılık gösterir. Dişinin eyerinde görünen döllenmemiş yumurtalar kuluçkaya yakın olduğunu gösterir fakat bazı türlerde eyer görünmez. Eyerin görünmediği türlerde yumurtaların kuluçkaya alınmasını beklemekten başka çareniz yoktur.
Kuluçkadaki yumurtaların çatlamaya yaklaştığını anlamanın en kolay yolu yumurtalarda görünen yavru karideslerin gözleridir. Bazı türlerin yumurtalarında yavru karideslerin gözleri görünmeyebilir. Aşağıdaki fotoğrafta çatlamaya yaklaşmış yumurtaları ve yumurtalardaki yavru karideslerin gözlerini görebilirsiniz.

 

Yumurtadan çıkma

Karides yavrularının yumurtadan çıkması çok hızlıdır. Öyle ki yavru karides dişi karidesin karnından fırlarcasına yumurtadan çıkar. Hatta yavrunun yumurtadan çıkmasına yardımcı olmak için dişi karidesin yumurtayı dürttüğü yada tekmelediği de söylenir. Yumurtadan çıkış anını gözlemlemek çok zordur. Dişi kuluçka süresi boyunca yumurtalarını saklama eğilimindedir.

Yeni doğmuş kiraz karides yavrusu

 

Çeviri: Bünyamin KUTLU

Kaynak: http://www.planetinverts.com/shrimp_reproduction.html


KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
muhammed123
16.01.2018
OnurYıldırım
16.01.2018
hüseyincin
16.01.2018
efe
16.01.2018
ufuk
15.01.2018
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen jador » 18.01.2018 15:23
FOTOĞRAF VE VİDEOLAR » Üyelerimizin Akvaryumları
Gönderen orçun » 17.01.2018 15:00
GENEL » Kendin Yap (D.I.Y.)
Gönderen murat nuri » 17.01.2018 08:11
GENEL » Tanışma
Gönderen murat nuri » 14.01.2018 09:55
KARİDESLER » Karides Türleri
Gönderen Ugur.Bigstone » 11.01.2018 00:51
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Destekçilerimiz