Karideslerde Üreme

Çiftleşme
Karideslerde çiftleşme son derece hızlı olur. Erkek karides dişiyi yakalar ve karın karına pozisyonda birkaç saniye içinde spermlerini bırakarak hızla dişiyi terkeder.
Erkek karideslerin sıklıkla dişileri taciz ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğraflarda kiraz karideslerin çiftleşme anını görebilirsiniz.

 

Dölleme

Dişilerin eyerlerindeki döllenmemiş yumurtalar çiftleşme ile erkek tarafından döllenir ve bir süre sonra dişi tarafından yumurtlanarak pleopodlar arasına yerleştirilir. Erkek karidesin aşağıdaki fotoğrafta görünen organıyla dişiyi döllediği düşünülmektedir.

 

Çiftleşme sürecinin arkasında birçok bilinmeyen vardır. Dişi karidesin kabuk değişimi sonrası çiftleşmeye hazır olduğuna inanılmaktadır. Erkek karidesin, dişinin çiftleşmeye hazır olduğunu nasıl anladığı bilinmemektedir. Belkide dişi kimyasal bir salgı bırakıyor olabilir. Bir dişi karides kabuk değiştirdiğinde erkek karideslerin tankın içinde sarhoş gibi yüzerek dişiyi aradığını görebilirsiniz.


Kuluçka
Döllenmiş dişi karides pleopodlarında taşıdığı yumurtaları koruyup gözetecektir. Taki yavrular yumurtadan çıkana dek. Kimi zaman yumurta taşıyan karidesin yumurtalarını düşürdüğü yahut bıraktığı görülür. Bunun birçok nedeni olabilir. Bazıları ilk kez hamile kalan genç(amatör) dişiler olabilir. Hasta yada mutsuz dişiler de yumurtalarını bırakırlar. Değişken su şartları buna sebep olabilir. Yaşlı dişilerin daha fazla yumurta taşıdığına inanılır.

Yumurtaların gelişimi
Yumurta gelişimi karides türlerine göre farklılık gösterir. Bazı türler diğerin yavruları yumurtadan daha önce çıkar. Ayrıca bazı türler diğer türlere göre daha fazla yumurta tutarlar. Yumurtaların rengi ve boyutu da türler arasında farklılık gösterir. Dişinin eyerinde görünen döllenmemiş yumurtalar kuluçkaya yakın olduğunu gösterir fakat bazı türlerde eyer görünmez. Eyerin görünmediği türlerde yumurtaların kuluçkaya alınmasını beklemekten başka çareniz yoktur.
Kuluçkadaki yumurtaların çatlamaya yaklaştığını anlamanın en kolay yolu yumurtalarda görünen yavru karideslerin gözleridir. Bazı türlerin yumurtalarında yavru karideslerin gözleri görünmeyebilir. Aşağıdaki fotoğrafta çatlamaya yaklaşmış yumurtaları ve yumurtalardaki yavru karideslerin gözlerini görebilirsiniz.

 

Yumurtadan çıkma

Karides yavrularının yumurtadan çıkması çok hızlıdır. Öyle ki yavru karides dişi karidesin karnından fırlarcasına yumurtadan çıkar. Hatta yavrunun yumurtadan çıkmasına yardımcı olmak için dişi karidesin yumurtayı dürttüğü yada tekmelediği de söylenir. Yumurtadan çıkış anını gözlemlemek çok zordur. Dişi kuluçka süresi boyunca yumurtalarını saklama eğilimindedir.

Yeni doğmuş kiraz karides yavrusu

 

Çeviri: Bünyamin KUTLU

Kaynak: http://www.planetinverts.com/shrimp_reproduction.html


KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
mertk
01.03.2021
serhatozalan
28.02.2021
Şansall
28.02.2021
ersoy
22.02.2021
MartinEden
21.02.2021
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen Guney Boz » 28.11.2020 19:54
GENEL » Tanışma
Gönderen murat nuri » 25.11.2020 11:57
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Gönderen sms1017 » 04.11.2020 17:46
KARİDESLER » Karideslerim Neden Ölüyor?
Gönderen akvaryumhaluk » 13.08.2020 18:15
KARİDESLER » Melezleme ve Islah
Gönderen DenizTendik » 08.05.2020 22:36
GENEL » Forum Dışı
Destekçilerimiz