Karideslerde Cinsiyet Ayrımı

Cinsiyet ayrımı yapabilmek size karides satınalırken, satarken, eşleştirirken vb. zamanlarda size oldukça faydalı olacaktır. Karides besleyen birinin bu ayrımı yapabilmesi kesinlikle gereklidir. Karideslerde cinsiyet ayrımı yapmak bazı türlerde çok zor bazılarında ise oldukça basittir. Örneğin; kiraz karides, mavi inci, sarı ateş, sakura ve yeşil karides türlerinde dişi erkek ayrımı çok kolayken; cardinal karides, harlequin karides, red goldflake gibi diğer bazı türlerde ayrım yapmak son derece zor olabilir.

Karideslerde cinsiyet ayrımı yapmak için baktığımız bazı görsel farklılıklar vardır. Bunlardan ilki karidesin boyutu ve rengidir.


Boyut ve Renk


Karides türlerinin çoğunda dişi erkekten daha büyüktür ve ayrıca dişiler daha belirgin renklere sahiptir. Ülkemizde en çok beslenen kiraz karidesi ele alırsak dişilerin erkeklere nazaran daha büyük ve daha renkli olduğunu görürüz. Kiraz karides erkekleri daha küçük ve cılız görünürler. Nispeten ya renksiz yada çok az kırmızı desenlere sahiptirler. Bazı türlerin dişilerinin sırtında(burunlarından(rostrum) kuyruk(telson) kısmına dek) şerit bulunur.
Aşağıdaki fotoğrafta dişi ve erkek kiraz karidesin renk ve boyut farklarını görebilirsiniz.
 



İkinci fark dişilerde erkeklerden farklı olarak bulunan karın altı kavisi dediğimiz kısımdır.

Karın altı kavisi
Dişilerin karınlarında dışa doğru bir kavis bulunur. Bu kavis erkeklerde bulunmaz. Yandaki fotoğraf anlaşılması için yardımcı olacaktır. Latince "abdomen" olarak adlandırılan bu kısım dişilerde yumurtalarını pleopodları arasında taşırken kalkan görevi görür. Yavru ve genç karideslerde bu kavis henüz oluşmamış olabilir. Bu özellik birçok karides türünde bulunsa da bazı türlerde ayrım ölçütü olamayabilir. Yani bazı türlerde karın altı kavisinin bulunmaması o karidesin erkek olduğunu göstermez. Bu ayrım karidesin yaşı ve cinsine de bağlıdır.

 

 

 

 

Ayrım yaparken sıklıkla bakılan üçüncü fark ise dişi karidesin sele/eyer kısmıdır.


Sele/Eyer
En yaygın bilinen farklılık dişi karidesin sırt kısmında bulunan gelişmemiş yumurtalardır. Dişi karidesin sırt kısmında bulunan bu yumurtalar bir atın eyerine benzetilir. Aşağıdaki fotoğraflar anlamamıza yardımcı olacaktır.

Selenin yakından görünümü.


KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
mertk
01.03.2021
serhatozalan
28.02.2021
Şansall
28.02.2021
ersoy
22.02.2021
MartinEden
21.02.2021
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen Guney Boz » 28.11.2020 19:54
GENEL » Tanışma
Gönderen murat nuri » 25.11.2020 11:57
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Gönderen sms1017 » 04.11.2020 17:46
KARİDESLER » Karideslerim Neden Ölüyor?
Gönderen akvaryumhaluk » 13.08.2020 18:15
KARİDESLER » Melezleme ve Islah
Gönderen DenizTendik » 08.05.2020 22:36
GENEL » Forum Dışı
Destekçilerimiz