Karideslerde Bakteriyel Enfeksiyonlar ve Tedavi Yöntemleri

Cüce karides hastalıklarının çeşitliliği ve semptomları keşfedilmemiş bir şekilde duruyor. Karides hastalıkları hakkında sahip olduğumuz bilginin çoğu da macrobrachium rosenbergii, kerevit, ıstakoz gibi crustacea(kabuklu) üretim havuzlarındaki araştırmalardan. Başka bir bilgi kaynağı ise balıklar özellikle de koi balığı- üzerindeki çalışmalar.


Belirtiler Ve Semptomlar

Karides hastalıklarının tanısı çok karmaşıktır; çoğunlukla ilk bakışta hastalık var mı yok mu -veya varsa hangi hastalık- olduğunu belirtmek pek mümkün olmaz. Fakat çoğu durumda, salgın anlaşıldığı anda karidesler hâlihazırda enfeksiyon kapmış olurlar. Belki akvaryumunuzda her gün yeni bir ölü karides bulursunuz; belki de su parametreleri uygun ve her şey yolunda iken kabuk değiştirme ve toplu ölümlerle karşılaşabilirsiniz. 
Eğer karidesinizin vücudunun iç kısmı beyazlaşıyorsa ve doğal rengi soluklaşmışsa bu bize vücutta bir dolaşım sorunu olduğunu ve oksijen yetersizliği olduğunu gösterir. Herhangi bir mantar veya bakteriyel enfeksiyon ya da solungaçlarda meydana gelen bir zedelenme bu eksikliğe sebep olan durumlardır. 

Bu tür enfeksiyonlar daha az meydana gelen durumlardır. Karides rahatsızlıklarına sebebiyet veren ana nedenler çevresel koşullardır. Bazen antenlerini veya başka uzantılarını (ön kol, bacak vs.) kaybedebilirler. Organ kaybı sonrası karidesler durgun ve hatta suda yalpalayarak ve bocalayarak hareket ederler. Ve bu eksiklikler sonucunda bir süre sonra ölürler.
Bazı bakteri türleri de karidesin kabuğunda popülasyon kurup dış iskelette deformasyona sebebiyet verebilir. Pas rengi, kahverengi veya siyah benekler ya da kabukta ufak deliklerle kendini belli eden bu rahatsızlık solungaçlara da zarar verip ölüme sebebiyet verecektir.

Salgın ve Sebepleri


Tanktaki bakteri yoğunluğu hastalıkların oluşmasındaki temel sebeptir. Yaz aylarında karides hobici forumları “Bir ölü daha.”, “Yardım edin, karideslerim ölüyor.” ya da “Karideslerim çok durgun ve renksiz.” gibi yakarışlarla dolup taşar. Zararlı ve kabuğa yerleşen Vibrio, Aeromonas, ve Pseudomonas türü bakterilerin popülasyonu bu aylarda patlama yapar. Hastalık da bu bakterilerden dolayı Vibriosis olarak adlandırılmıştır. Ayrıca düşük su kalitesi, ölü organik atıklar ve aşırı kalabalık bir tank da rahatsızlık ve ölümlere sebebiyet verecektir.
Eğer karidesin bağışıklık sistemi güçsüz ise, mantar ve diğer parazitler kolayca nüfuz edebilir.


Teşhis ve Tedavi

Öncelikle; eğer değerli bir tür bakıyorsanız ya da koloninizde çok sayıda karides varsa; akvaryum ilaçları kullanmadan önce kesinlikle yörenizdeki bir veterinerle irtibata geçip tankınız ve karideslerinizin detaylı bir kontrolünüzü yaptırınız.


Biyolojik ve Organik Tedavi Yöntemleri

Yapılacak en önemli şey; su içindeki zararlı bakteri popülasyonunu azaltıp su değerlerini normale çekmektir.
• Düzenli bir şekilde yiyecek artıklarını ve organik artıkları temizlemek
• Filtrasyon sistemini devamlı kontrol altında tutmak ve eğer filtre aşırı pislenmişse ya da yavaş çalışıyorsa filtreyi temizlemek
• Ufak bir sistemle akvaryuma oksijen vermek (ör: Hava taşı)
• Yaklaşık 2 hafta süresince her gün suyun %80lik bir kısmını değiştirmek -unutulmaması gereken şey, %80’in altında kalacak su değişimlerinde bakteri popülasyonu tekrar maksimum seviyeye çıkacaktır.- ve su parametrelerini doğal habitat seviyesinde tutmak
• Yemleme aralıklarını azaltın ya da daha az yem verin. Hasta ve ölü karidesleri derhal akvaryumunuzdan çıkarın.
• Akvaryumunuzda Catappa yaprakları kullanın.
• Karideslerinizi stresten uzak tutun.


Antibiyotik Tedavisi

Öncelikle dikkat edilecek durum, kullanacağınız antibiyotiğin bakteriler üzerine etkisi olup olmadığıdır. İkinci bir durum ise kullanacağınız antibiyotiğin akvaryum tankınızın su parametrelerine uygun olup olmayacağıdır. Bazı bakır içeren kimyasalların akvaryumda toplu karides ölümlerine sebep olduğu tecrübe edilmiştir.
İlaç preparasyonu hazırlarken izleyeceğiniz yol şu şekilde olmalıdır: 
• Eğer varsa UV aydınlatma kaynağı ve CO2 tüpünü kapatmak.
• Aynı anda iki farklı antibiyotik kullanmamak.
• Karbon filtreyi devreden çıkarmak.
Antibiyotikler akvaryumdaki yararlı bakterilerin de ciddi şekilde etkilenmesine ve yok olmasına yol açacaktır. Bundan kaçınmak için şu yöntemi kullanabiliriz: Antibiyotik kullandığımız zaman filtreyi komple devredışı bırakalım. Filtreyi, içi sadece musluk suyuyla dolu bir tanka bağlayalım. Filtre içindeki süngeri de çıkarıp su dolu bir kap içinde bekletelim. Filtrenin, içinde sünger olmadan çalışmasında bir sıkıntı olmamaktadır. Eski tankımızdaki antibiyotik tedavisi geçene kadar bu durumda bırakalım. Bu aşamaları yapmamızdaki neden; su değerleri normale döndükten sonra süngeri ve filtreyi tekrardan eski tankta kullanmak, dolayısıyla tanktaki yararlı bakteri döngüsüne zarar vermemektir.


JBL Furanol

20 litrelik bir akvaryum için, 4 gün boyunca her gün 1 tablet eklenir. 4 günün sonunda suda %80 değişim yapıldıktan sonra 3 gün daha günde 1 tablet eklenir. 7 günün sonunda da tüm tıbbi atıklardan temizlemek için karbon filtreyle devreye sokulur.Ek: Tatlısu Karidesleri Üzerinde Test Edilmiş İlaçlar

• Clindamycin
• eSHa Exit
• JBL Furanol
• Seachem Paraguard
• Sera Bactopur
• Sera Omnipur S

 

 

Soldaki karides hasta, diğer ikisi normal gözüküyor.

 

 

Resimdeki karides kardeşimizin de görüldüğü üzere antenleri kopmuş. Ayrıca bacakları da mat bir renge bürünmüş.

 

 

Bakteriler resimdeki Kırmızı Kaplan Karidesin renginin matlaşmasına sebep olmuş.

 

 

Ölüm döşeğinde bir Mavi Kaplan. Enfeksiyon sebebiyle bacaklarını kaybetmiş ve çok yakında ölecek.


Çeviren: Cem Karabulut
Kaynak: http://www.shrimpnow.com/content.php/134-Shrimp-Diseases-Bacterial-Infection


KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
ibo784
07.03.2021
CANER
04.03.2021
sncsnc
02.03.2021
mertk
01.03.2021
serhatozalan
28.02.2021
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen Guney Boz » 28.11.2020 19:54
GENEL » Tanışma
Gönderen murat nuri » 25.11.2020 11:57
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Gönderen sms1017 » 04.11.2020 17:46
KARİDESLER » Karideslerim Neden Ölüyor?
Gönderen akvaryumhaluk » 13.08.2020 18:15
KARİDESLER » Melezleme ve Islah
Gönderen DenizTendik » 08.05.2020 22:36
GENEL » Forum Dışı
Destekçilerimiz