Karides Ölümleri (Yardım klavuzu)

Karideslerinizin durumu durumu kritik mi?

Dengesiz hareketler, uzun süre hareketsiz kalma, renklerinde solma, uzuv kaybı, iştahsızlık, ani ölüm gibi belirtiler mi gözlemliyorsunuz?

O zaman teşhis ve çözüm için makalenin devamını okuyun..

Karides ölümlerine sebep olan başlıca nedenler

Klor/Kloramin: 20. Yüzyılın başlarından beri dezenfetan olarak kullanılan klor normal şartlarda doğada bulunmayan, kimyasal yollarla elde edilen bir bileşiktir. Klorun öldüremediği birçok canlı organizma olsa da öldürebildikleri öldüremediklerinden çok daha fazladır. Tüm akvaryum canlılarına zararlı olduğu bilinen klor karidesler için de son derece zararlıdır. Bu yüzden akvaryumda kullanılacak suyun klordan arındırılması gerekmektedir.  Bunun için uygulanan en basit yöntem suyu dinlendirmektir.  Klor’dan suyu sadece 24 saat kadar dinlendirerek kurtulabilsek de kloraminden kurtulmamız bu kadar basit değildir. Kloraminden kurtulmak için suyu hava taşı yardımı ile birkaç gün havalandırmak gerekecektir.

Klor ve kloraminden su düzenleyiciler kullanarak da kurtulabiliriz. Bu su düzenleyiciler suyu kısa sürede klor, kloramin, arsenik, bakır ve siyanür gibi zararlı maddelerden arındıracaktır.

Diğer bir metod ise aktif karbon kullanmaktır. Suyu akvaryumda kullanmadan önce aktif karbon filtrelerden geçirerek klor ve kloraminden kurtulabiliriz.

Amonyak: Oldukça zehirli bir maddedir. Genellikle bakteri döngüsü oturmamış veorganik yükün fazla olduğu akvaryumlarda görülür.  Tatlısu canlıları amonyağı üreye çevirecek organa sahip olmadıklarından dolayı direk akvaryuma salarlar. Nitrifikasyon bakterilerinin görevi akvaryumdaki amonyağı nitrite daha sonra nitrata dönüştürmektir. Oluşan nitrat da daha sonra varsa bitkiler yoluyla ya da su değişimleriyle yok edilir. Çok zehirli olan amonyak hiç kuşkusuz karideslerin ölümüne sebep olacaktır. Bunun için düzenli su değişimleri yapılmalı ve imkan varsa akvaryum bitkilendirilmelidir.

PH/sıcaklık dalgalanmaları (şok): Tüm balıklarda olduğu gibi karideslerde de ph ve sıcaklık dalgalanmaları çeşitli sağlık problemlerini ve hatta ölümü yanında getirir. Doğal yaşam alanlarında belirli sıcaklık ve ph aralıklarında yaşayan karidesler akvaryum ortamındaki ani ve yüksek dalgalanmalar sonucu strese girerler.  Aynı şekilde yararlı bakterilerin de yaşamlarını sürdürebilmeleri için Ph aralığının uygun düzeylerde ve stabil tutulması gereklidir. Ph değişiklikleri sudaki çözünmüş toksik maddelerin de miktarını etkiler. Ani ph yükselmeleri özellikle akvaryumdaki amonyak miktarını etkiler ve canlıların zehirlenmesine neden olabilir.  Su sıcaklığı ve ph seviyelerinin stabil tutulmasına dikkat edilmelidir.

Sıcaklık: Beslediğiniz karidesin türüne göre sıcaklık değerleri değişkenlik göstermektedir. Örneğin CRS/CBS, kaplan gibi karides türleri için sıcaklık değerleri 18 – 25 °C aralığında tutulması gerekirken Sulawesi karidesleri için 25 – 30 °C aralığında olmalıdır. Sıcaklığın olması gerekenden fazla ya da düşük olması durgunluk, hareketsizlik, renk atması, üreme problemleri ve ölüm gibi sonuçları da yanında getirecektir.

Nitrat: Bazı karides türleri nitrat zehirlenmelerine karşı çok hassastırlar. Özellikle CRS/CBS türlerinde bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli su değişimleri ve hızlı gelişen bitkilerle nitrat oluşumunu önlemek mümkündür. Mümkün olduğunda 0ppm seviyelerinde tutulması gerekmektedir. CRS ve CBS karidesler 1 – 2 ppm’lik nitrat seviyelerini tolere edebilirler.

Bakır: Bakır özellikle karidesler için son derece zehirlidir. Mümkünse kullanılan sudaki bakır oranı ölçülerek düzenli bakır, zararlı maddeler ve diğer ağır metalleri bağayan su düzenleyiciler kullanılmalıdır. Osmoz makinesi kullanılarak da bakır ve diğer zararlılardan kurtulmak mümkündür.

Yüksek GH: 14dh’a kadar tolere edebilen birçok karides türü/varyetesi bulunsa da bazı türler için yüksek gh seviyeleri karides ölümlerine sebep olabilir. Özellikle CRS/CBS karideslerde gh değeri 4 - 6 dgh aralığında olmalıdır. Yüksek gh’a kullanılan suyun gh değeri, kullanılan kum ve kayalar sebep olabilir. Bu yüzden CRS/CBS karides ve varyetelerinde osmoz su ile gh değeri sıfıra indirilip GH PLUS gibi katkılarla manuel olarak ayarlama yapılır. Zamanla akvaryumda Gh değer yükselecektir. Düzenli su değişimleri ile bu gh değerlerini dengede tutmak gerekir. Yüksek gh değerleri karideslerde kabuk değişimi sorununa ve ölüme sebep olur.

Yüksek/Düşük PH: Karidesler türlerine göre farklı ph değerlerine ihtiyaç duyabilir. (Örn: CRS/CBS Karides 6,3 – 6,8 ph, Sulawesi karidesleri 7,8-8,2 ph) Olması gerekenden daha düşük ya da daha yüksek ph değerlerinde beslenen karideslerde ilk olarak üreme azalacak ya da tamamen duracaktır. Karideslerin türüne göre doğru ph değerlerinde beslenmesi sağlıklı, canlı renklere sahip, üreme yönünden verimli olmalarını sağlayacaktır. Neocaridina ve bazı karides türleri geniş ph seviyelerini tolore edebilir.

Bakteriyel enfeksiyon: Kötü su kalitesi, yeni canlı ve malzeme eklenmesi ve bakteriyel dengesizlik hiç kuşkusuz bakteriyel enfeksiyonları da yanında getirecektir. Belirtileri çoğunluklar renklerde solukluk, iştahsızlık ve halsizliktir. Buna ek olarak bacak, anten, göz gibi çeşitli uzuvların kaybı da belirtiler arasındadır. Su kalitesine dikkat edilmelidir. Bakteriyel enfeksiyonları antibiyotik kullanmadan tedavi etmek genellikle çok zordur.

Aşağıdaki eylemlerden herhangi birini yaptınız mı?

 

Su değişimi yaptınız mı?

 • Yetersiz klor/kloramin nötralizasyonu
 • Suda bakır bulunması
 • Ph şoku
 • Sıcaklık şoku

 

Yeni kaya/kum eklendi mi?

 • Yeterince yıkanmamış olabilir
 • Ph’da değişikliğe neden olabilir
 • Gh’da değişikliğe sebep olabilir

 

Yeni bitki eklendi mi?

 • Bakteriyel enfeksiyon taşıyabilir
 • Salyangozları öldürmek için çeşitli ilaçlar kullanılmış olabilir

 

Sıcaklığı düşürmek için müdahalede bulunuldu mu?

 • Akvaryuma dondurulmuş su şişeleri eklenmesi sıcaklık şokuna neden olabilir.
 • Akvaryuma atılan buz parçaları sıcaklık şokuna neden olabilir.

 

Yeni ağaç(mangrov, yati vs.) eklendi mi?

 • Yeterince iyi yıkanmamış olabilir

 

Planaria ilacı kullanıldı mı?

 • No planaria ilacı salyangoz ve planaria ölümlerine sebep olacaktır. Bu da akvaryumda amonyak oluşumuna neden olacaktır.
 • Andazol şurup yeterince denenmiş bir ilaç olmamakla birlikte şuruplarda bulunan tatlandırıcılar yararlı bakterilerin ölmesine sebep olacaktır. Bu da amonyak-nitrit-nitrat döngüsünü bozacaktır.

 

Tankta yeniden düzenleme yapıldı mı?

 • Akvaryum kumunun karıştırılması anaerobik bakterilerin(nitrosopira) oksijenle temas etmesine ve dolayısıyla ölmelerine neden olacaktır. Sonuç olarak amonyak-nitrit  döngüsü bozulacak ve karideslerde zehirlenmelere sebep olacaktır.

 

Not: Oksijen yetersizliğinden şüpheleniliyorsa akvaryuma hava taşı eklenmelidir.

Karides ölümleri hala tespit edilememişse aşağıdaki önerileri dikkate alın

 

 • - Eğer gübre eklendiyse, akvaryumdaki bakır oranını test edin. Bakır ihtiva etmeyen gübreler kullanın. Su düzenleyicilerle bakırın bağlanmasını sağlayın
 •  
 • - Eğer DIY Co2 kullanıyorsanız sistemin akvaryuma girişini kontrol edin. Akvaryuma maya + şeker karışımının ulaşmadığından emin olun.
 •  
 • - Akvaryumun bulunduğu ortamda böcek ilacı (sprey) kullanılmamasını sağlayın. Belediyelerin böcek ilaçlaması yaptıkları zaman pencereleri kapalı tutun.
 •  
 • - Boyanmış kum ya da herhangi bir akvaryum objesi/süsü kullanmayın
 •  
 • - Akvaryumda plastik materyaller kullanmamaya özen gösterin
 •  
 • - Paslanmış aydınlatma tertibatlarından kurtulun.
 •  
 • - Herhangi bir yabacı cismin akvaryumun içine düşmemesini sağlayın (Oyuncak, zehirli böcek, tadilat parçaları)
 •  
 • - Ellerinizi sabunsuz olarak iyice yıkamadan akvaryuma sokmayın. (Sigara kaynaklı zehirler, sabun, deterjan, krem ve çeşitli ilaçlar ellerimizle akvaryuma bulaşabilir)
 •  
 • - Hava motorunun hava filtresi temizliğine dikkat edin
 •  
 • - Diğer toksik materyalleri akvaryuma eklememeye dikkat edin.

Ölümlerin devam etmesi durumunda karides kolonisini bakteri döngüsü oturmuş başka bir tanka taşıyın.

 

Not: Suya herhangi bir müdahale yapmadan önce örnek alarak saklanmanlıdır. Müdahale öncesi ve sonra su değerleri test edilmelidir.

 

 


KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
mertk
01.03.2021
serhatozalan
28.02.2021
Şansall
28.02.2021
ersoy
22.02.2021
MartinEden
21.02.2021
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen Guney Boz » 28.11.2020 19:54
GENEL » Tanışma
Gönderen murat nuri » 25.11.2020 11:57
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Gönderen sms1017 » 04.11.2020 17:46
KARİDESLER » Karideslerim Neden Ölüyor?
Gönderen akvaryumhaluk » 13.08.2020 18:15
KARİDESLER » Melezleme ve Islah
Gönderen DenizTendik » 08.05.2020 22:36
GENEL » Forum Dışı
Destekçilerimiz