Bloody Mary Hakkında Yanlış Bilinenler

 

Bir süre önce Tayvanlı tanınmış üreticilerden C-SKY firmasının tanıtarak satışa sunduğu bloody mary karides büyük ilgi görmüştü. Ülkemizde de 2014 yaz sonu itibariyle satışına başlanan bloody mary karidesi beslemeyi düşünen ve besleyen hobicilerimize bu karides hakkında yanlış bilinen ve bilinmeyenleri yazalım dedik.

Bloody mary karides bilindiği gibi bir neocaridina ıslah varyetesi olan çikolata karideslerden seçilerek ıslah edilmiş yeni bir varyetedir. Kırmızı rengin kirazdan değil de çikolata karidesten gelmesi kırmızının renk tonunu ve yayılımını bir hayli etkilemiş ve ortaya bacaklarına dek kan kırmızısı olan bu karidesi ortaya çıkmıştır. Haliyle Neocaridina varyeteleri arasında Neocaridina Heterepoda/Davidi  var. “bloody mary” ismiyle yerini almıştır.

Sakura karidesten ayrımını C-SKY firması sakuraya göre daha kısa olan rostrumu ile göstermiş ve tanıtmıştı. Hobiciler arasında bu yanlış bilgi öyle yayıldı ki zamanla özellikle avrupa ve satışı yapılan diğer ülkelerde satışta problemler ortaya çıkardı. Sosyal medya karides guruplarında ve forumlarda da bir çok tartışmaya sebep oldu.

İşin aslı sanırım biraz politik. Bu varyeteyi tabii ki ilk farkeden C-SKY firması değildi. Aynı anda asyada birkaç belki de daha fazla üretici tarafından sabitlenmeye çalışılıyordu. C-SKY firması rakiplerinden önce bu varyeteyi duyurduğu için tanıtımı da kendi ürettiği karideslere göre yaptı ve tabi ortalık bir süre sonra karıştı.

“Sakura karides ile bloody mary karidesi rostrumdaki farktan ayırt edebilirsiniz”

Diyen C-SKY firmasındaki bloody mary karideslerin kısa rostruma sahip olması esasen genetik deformasyondur. Hobiciler bu durumdan habersiz perakendecilerin gönderdiği/gidip almak istediği karideslerde uzun rostrum görünce sakura olduğunu düşündüler. Bloody mary olup da sadece rostrumu uzun olduğu için sakura sanılan karideslerin satışında problemler yaşandı.

C-SKY firmasının rakiplerine karşı uyguladığı bu taktik sanırım işe yaradı. Bu yazıyı okuduktan sonra artık siz de bloody mary karideste kısa rostrumun şart olmadığını öğrenmiş oldunuz.

Keyifli hobiler dilerim
Yamin

 


KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
Saygın
20.10.2019
soleneso
19.10.2019
bgarabaci
17.10.2019
sawwy
17.10.2019
masseter
16.10.2019
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen Levi » 09.10.2019 20:05
KARİDESLER » Cinsiyet Ayrımı ve Üreme
Gönderen mmoner » 27.09.2019 12:23
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Gönderen maxiimuss » 01.08.2019 10:25
KARİDESLER » Sağlık ve Bakım Koşulları
Gönderen murat nuri » 14.07.2019 11:02
GENEL » Tanışma
Gönderen maxiimuss » 17.06.2019 10:30
GENEL » Malzeme - Bitki - Canlı Fiyat ve Tavsiyeleri
Destekçilerimiz