Bitkili Karides Akvaryumu Kurulumu

 

Akvaryum hobisine başlayacak birçok kişinin hatalarla dolu tank kurulum maceraları olmuştur. Biliyoruz ki temeli ne kadar sağlam yaparsak, bina da o derece sağlam olacaktır. Akvaryum hobisinin temeli olan tank kurulumunu size elimden geldiğince kısa ve yalın bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Not: Karidesin türüne göre akvaryum kurulumu değişiklik gösterir. Bu makale bakımı kolay türler düşünülerek yazılmıştır. Merak edilen ayrıntıları forumda ilgili bölüme yeni başlık açarak sorabilirsiniz.

 

Gerekli Malzemeler

-İstenilen ebatlarda bir akvaryum (bombeli olmamasını ve yüksekliğinin en fazla 50 cm olmasını öneririm)

-Isıtıcı (akvaryum ebatlarına göre uygun watt değerlerinde)

-Filtre (Tercihe göre iç ve dış filtre olabilir.)

-Aydınlatma (litre başı ortalama 0,5 - 0,7 watt düşecek miktarda 3/5 oranda Daylight 2/5 grolux floresan)

-Kum (Koyu renkli ve salınım yapmayan kumlar tercih edilmelidir.)

-Lav taşı ( yaklaşık 5-10 mm büyüklükte zemini kaplayacak miktarda)

-Mangrow kökü (dekorasyon için beğenilen ebat ve şekillerde)

-Çeşitli kayalar (oval yüzeyli ve salının yapmayan kayalar tercih edilmelidir)

-Bitkiler (Başlangıç için bakımı kolay bitkiler önerimdir.)

-Misket gübre (İçinde bakır bulunmamasına dikkat edin!)

 

Adım 1 - Akvaryumun yeri ve yerleştrilmesi

Akvaryum için evde güneş görmeyen bir yer ayarlayın ve sehpasını uygun bulduğunuz yere yerleştirin. Akvaryumu sehpasına koymadan önce altına en yumuşak olan straforlardan koymalısınız. Strafor, akvaryumun altında kalabilecek materyallere ve terazisiz yüzylere karşı koruma olacak ve kırılmasını önleyecektir. Akvaryumu sabun vb. kimyasallar kullanmadan iyice yıkayın. Yıkadığınız akvaryumu artık straforun üzerine yerleştirebilirsiniz.

 

Adım 2 - Kumun serilmesi

Yıkayıp yerleştirdiğimiz akvaryuma artık lav taşı ve kumları serebilirsiniz. Kum ve lav taşını ayrı ayrı bulanıklığı gidene dek karıştırarak yıkayın. Yıkadığınız Lav taşını akvaryumun zeminine serin(ortalama 1 cm yükseklikte). Lav taşlarının üzerine aldığınız misket gübreleri belirli aralıklarla dizin(aldığınız misket gübrenin üzerinde kaç aralıklarda dizeceğiniz yazmakta). Lav taş ve misket gübrenin üzerine yıkadığımız kumun yarısını serebilirsiniz. Kumumuzun yarısını serdikten sonra zevkinize göre kaya ve mangrow köklerini yerleştirin. Kaya ve mangrow köklerinin arasına kalan kumu serin. Kum seviyesi akvaryumun önünden arkasına doğru yükselmelidir. Tavsiyem en önde 5 cm en arkada 8 cm kum olmasıdır. Kum miktarı size fazla gelebilir ancak bitkiler ve bakteri döngüsü için bu miktar gereklidir.

 

Adım 3 - Bitkilerin dikilmesi

Taş/kaya ve mangrow kökü gibi objelerle dizayn edip kumunu serdiğimiz akvaryuma artık bitkileri ekebiliriz.Bitkileri ön-orta-arka plan olarak 3 gruba ayırıyoruz. Yüksek bitkileri en arkaya, orta boyları orta kısımlara ve en kısa bitkileri de ön kısımlara zevkinize göre dikebilirsiniz. Ekmeden önce uzun köklü bitkilerin köklerini bir makasla yaklaşık 3cm kalacak şekild kısaltmalı ve sararmış-çürümüş-yaşlanmış yapraklarını budamalısınız. Bitkileri ekerken bu iş için üretilmiş maşalar kullanabilirsiniz.

 

Adım 4 - Suyun eklenmesi

Bu aşamada artık akvaryumun suyunu doldurabiliriz. Bunun için tavsiye edeceğim iki ayrı uygulama var.

Birincisi;

Ekilen bitki ve diğer tüm objelerin üzerine dizaynı bozmadan gazete serebilirsiniz. Serdiğiniz gazetenin üzerinden suyu rahatça doldurabilirsiniz. Su dolduktan sonra yüzeye çıkan gazeteleri akvaryumdan çıkarabilirsiniz.

İkinicisi;

Akvaryum kumu üzerinde boş bir alana bir yemek tabağı koyarak suyu bu tabağın üzerinden doldurabilirsiniz. Su dolduktan sonra tabağı çıkarabilirsiniz.

Bu uygulamalarda amaç suyun uyguladığımız dizaynı bozmasını, ektiğimiz bitkileri dağıtmasını ve kumu dağıtmasını önlemektir.

 

Adım 5 - Bakteri döngüsü

Hazırladığımız akvaryuma canlı koymamız için bakteri döngüsünün oturması gerekir. Bu, biraz uzun bir süreçtir. Bu süreci kısaltmak için çeşitli taktikler olsa da akvaryumdaki bakteri döngüsünün kendiliğinden oluşması bana göre en sağlıklı olanıdır.

Peki nedir bu bakteri döngüsü? Ne işe yarar? Neden bu kadar önemli?

Bu soruların cevabı aslında oldukça basittir. Akvaryumda yaşayan/yaşayacak olan canlıların dışkıları yüksek oranda amonyak içerir. Amonyak sadece balıklar değil tüm canlılar için zehirlidir. Bu amonyağı akvaryumlarda yoketmenin tek yolu bakteri döngüsünü oluşturmaktır.

Yeni kurulan akvaryumda müdahalemiz olmadan bu döngünün oluşması neredeyse imkansızdır. Döngüsü oluşmamış bir akvaryuma balık da koyamıyoruz. Peki amonyağı akvaryuma nasıl ekleyeceğiz?

Bu döngünün başlaması için bize amonyak gerekli. Bunun için yardımımıza çürükçül bakteriler koşuyor.

Kurduğumuz akvaryuma atacağımız az miktarda yemle çürükçül bakterileri besliyoruz. Döngü aynen şu şekilde oluşacaktır;

Attığımız yem çürükçül bakteriler tarafından parçalanarak amonyağa, amonyak başka bakteriler tarafından dönüştürülerek nitrite, nitrit de başka bakteriler tarafından nitrata dönüştürülecektir. Ortaya çıkan nitratın bir kısmı(bitki yoğunluğuna göre) bitkiler tarafından gübre olarak kullanılacak, kalan kısım da yapacağımız su değişimleri ile akvaryumdan uzaklaştırılacaktır.

Bu süreç şartlara göre değişkenlik göstermektedir. Hızlandırmak için Bakteri kültürleri ve sağlıklı olduğuna emin olduğumuz birinin akvaryumundaki filtrenin tortusu ile aşılama yapmak mümkündür.

 

NOT: Başka bir akvaryumun suyuyla aşılama yapmak tamamen yanlış bir bilgidir. İhtiyacımız olan bakteriler suda değil objeler üzerinde,filtre sünger ve malzemelerinde ve kumda bulunurlar. Akvaryum suyunda eser miktarda bakteri bulunur. Bu da işimize yaramayacak kadar az bir miktardır.

 

Bu döngünün oluşması için en az 1 ay beklemenizi öneririm. Bu demek oluyor ki en az 1 ay akvaryumda bitki dışında canlı eklememelisiniz.

 

Adım 6 - Isıtıcı ve Filtre

Isıtıcı ve filtreyi ürünün açıklamasına uygun bir şekilde akvaryuma yerleştiriniz. 5inci adımda bahsettiğim gibi az miktar yem atarak ısıtıcıyı 27 - 28 derecelere ayarlayınız(bu sıcaklıklar bakteri döngüsünü hızlandıracaktır). Filtrenizi de aktif hale getiriniz.

 

Adım 7 - Aydınlatma

Bitkili akvaryumlarda aydınlatma esasen çok önemli ve uzun bir konudur. Giriş seviyesi olduğu için basit bir şekilde değinmek istedim. Edindiğiniz aydınlatma sistemini bir zaman ayarlı prize bağlamalısınız. Bitkiler için başlangıçta en doğru aydınlatma üçer günlük aralıklarla verilen ışık süresini kademeli olarak arttırmaktır.

-İlk üç gün____________günde 3 saat

-Sonraki üç gün________günde 5 saat

-Son olarak___________günde 8 saat (4saat açık - 2saat kapalı - 4saat açık)

 

NOT:Aydınlatmayı gündüz yanacak, gece kapalı olacak şekilde ayarlamalısınız. En azından öğlen 12.00'de açılıp saat 16.00'da kapanıp, 20.00'a kapanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

 

Adım 8 - Canlı ekleme

Akvaryuma canlı ekleme konusu çok önemlidir. Bu konuda zihinlere yerleşmiş bazı yanlış bilgiler de vardır. Örneğin balığı poşetiyle birlikte akvaryumun içine koyup ısıyı dengeledikten sonra suyuyla birlikte akvaryumunuza salmak gibi. Doğrusu ise şöyledir;

Aldığımız yeni canlılar bir kovaya suyuyla birlikte dökülür. Bir hava hortumu yardımıyla akvaryumunuzdan bu kovaya su çekilir ve hortumun ucuna bir vana takılarak damla damla su akması sağlanır. Su arttıkça fazla su dökülür(akvaryuma değil) ve damlatarak su eklenmeye devam edilir. En az 1 saat bu işlem tekrar edilir. Bir saatin sonunda balıklar sudan çıkarılarak akvaryuma salınır ve kalan su dökülür(akvaryuma değil).

Canlılarınızın akvaryuma salınması sırasında ve sonrasında ertesi güne kadar aydınlatmanın kapalı olması gerekir.

 

Makale karidesforum'a aittir ve link verme dışında paylaşılması yasaktır.

Not: Daha önce www.lepistes.net sitesinde yayınlanmıştır.


KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
ibo784
07.03.2021
CANER
04.03.2021
sncsnc
02.03.2021
mertk
01.03.2021
serhatozalan
28.02.2021
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen Guney Boz » 28.11.2020 19:54
GENEL » Tanışma
Gönderen murat nuri » 25.11.2020 11:57
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Gönderen sms1017 » 04.11.2020 17:46
KARİDESLER » Karideslerim Neden Ölüyor?
Gönderen akvaryumhaluk » 13.08.2020 18:15
KARİDESLER » Melezleme ve Islah
Gönderen DenizTendik » 08.05.2020 22:36
GENEL » Forum Dışı
Destekçilerimiz