Amano Karides Üretimi

Bazı karides türlerini üretmek biraz zahmetlidir ama zor değildir. Böyle zahmetli olması nedeniyle ülkemizde bu karides türleri beslenir ama genellikle üretilmez. Bu karides türlerine örnek verecek olursak Amano karides (Caridina japonica), Kırmızı burun karides (Caridina gracilirostris), Turuncu Karides (Caridina cf. propinqua), Bamboo karides(Atyopsis moluccensis) vb. Bu karides türlerinin nasıl üretileceği elimden geldiğince anlaşılır ve basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Gerekli Malzemeler
- 30 - 40 Litrelik akvaryum 
- Deniz akvaryumu tuzu
- Tuzluluk ölçer
- Yeşil su kültürü (fitoplankton kültürü)
- Hava motoru ve hava taşı
- Delikli tuğla/kırk tuğla kiremit parçaları
-Termometre
- Isıtıcı (gerekirse)
- Gerekli aydınlatma ekipmanları ve zaman ayarlı priz (5000 -6500k floresan)
- 2 Adet cam kavanoz (en az 1 litre)

Önceden hazırladığınız yaklaşık 30-40 litrelik karides üretim tankımızı karideslerin bulunduğu asıl tankın su değerleri ile eşitliyoruz. 30-40 litre 1 Dişi karides için büyük gelebilir. Büyük olma sebebi bu karides türünün çok fazla yavru vermesi, hacim büyüdükçe tankın bakım kolalığı, ve filtre kullanamayacak olmamızdır.

Hazırladığınız bu tanka hava taşı ile hava vermeniz de gerekmekte. Su sürekli havalansın ve döngü oluşsun. Ayrıca dişi karidesin saklanması için delikli tuğla ve/veya kırık tuğla kiremit parçaları koyabilirsiniz. Akvaryumlarımızda plastik bitkiler kullanılmaması gerektiğini düşündüğüm için önermiyorum.

Karideslerimizin yaşadığı tatlı su tankından yeni kurduğumuz tanka su aşılama yapabiliriz.(takriben %40-%50 kadar)
Su sıcaklığını 22 dereceye sabitliyoruz ve günde 12-13 saat kadar ışığı açık bırakıyoruz. Örn: öğlen 11:00den gece 24:00'e kadar.
Kesinlikle filtre kullanmıyoruz. Hava taşını tankın dibine sabitliyoruz. Tankımı dikdörtgen şeklindeyse 2 adet hava taşı da kullanılabilir.
Akvaryumda oluşan algleri kesinlikle temizlemiyoruz. Bu algler dişimiz için ve larvalar için besin kaynağı olacaktır.
Tüm gerekenler yapıldıktan sonra 3 hafta kadar bekliyoruz. Tankın oturması, bakteri döngüsünün oluşması için.


Fitoplankton üretimi (Yeşil su)
Bu süre zarfında aldığımız Fitoplankton kültürünü üreteceğiz. Litrelik cam kavanozlarımıza minimum yarımşar litre plankton kültürü ve daha önceden hazırladığımız, tuzluluk oranı 1018-1020 olan su ile ile dolduruyoruz. Hava taşlarını kavanozların dibine yerleştirerek hava veriyoruz. Hazırladığımız aydınlatma düzeneği ile kavanozları günde 16-20 saat arası aydınlatıyoruz. Işıkların kapandığında kavanozların tamamen karanlıkta kalmasına dikkat ediyoruz. İsteğe göre besin için kavanozlara akvaryum bitki gübreleri ekleyebiliriz. Eklemesek de üreyeceklerdir. Bu şartlarda yeşil suyumuzun günden güne renginin koyulaştığını gözlemleriz. Günde bir defa kavanozların dibinde biriken tortuları karıştırmamızda fayda var. Fazladan üretilen ya da elimizde fazla bulunan fitoplankton kültürünü buz dolabında 3-5 ay kadar muhafaza edebiliriz. Dolapta sakladığımız fitoplanktonu hergün çalkalamamızda fayda var. Ayrıca suyun yeşil değil de sarıya dönmesi fitoplanktonların öldükleri anlamına gelir.

3 hafta sonra
Mevcut dişilerimizden yeni yumurta almış olanı tespit ediyoruz. Dişinin yumurta almasından itibaren en fazla birkaç gün gün geçmesi sorun yaratmaz fakat 1 haftayı bulması ve fazlası doğru olmayacaktır. Bunu da yumurtaların renginden anlayabilirsiniz. Taze yumurtaların renkleri genellikle daha açıktır. Uygun dişi seçildikten sonra damla tekniği ile yeni kurulan tanka alıyoruz. Dişi karidesimiz 4-5 hafta kadar burada yaşayacak ve yavruların yumurtadan çıkmasını bekleyecek. Bu süre içinde dişi karidesi 3-4 günde bir granül yemle besliyoruz. Spirulina granül yem önerimdir.

Yavrular yumurtadan çıktığında
ilk gün dikkatlice baktığınızda yüzlerce mikro yavrunun suda yüzdüğünü göreceksiniz. Yavrular tatlı suda yaklaşık 3-4 gün kadar yaşayabilirler. Larvalar yumurtadan çıktıktan sonra ilk olarak dişi karidesi eski yuvasına alıyoruz. Saklanması için koyduğumuz tüm objeleri çıkarıyoruz.


Artık tanka tuz ekleyebiliriz. Takriben 1 litre suya 25 gram deniz tuzu gelecek şekilde ekliyoruz. Eğer ölçülü olsun isterseniz tuzluluk oranı SG 1.002 ~ 1.008 arası olması uygun olacaktır. Tuzu yavaş yavaş ekliyoruz ve uzunca bir kaşık vb. obje ile karıştırarak erimesini sağlıyoruz. Suyun rengi hafif beyazımsı olacak fakat birkaç güne düzelecektir.Daha sonra önceden hazırladığınız fitoplankton/yeşil su ile yavruları besliyoruz.

3. gün
Su berraklaşmış olacaktır. Yavruları tekrar planktonla besliyoruz.

5.gün
Toz spirulina ile besleyebilirsiniz. Akvaryumdan aldığınız bir miktar su ile toz spirulinayı karıştırıp bir pipet yada şırınga yardımı ile akvaryuma ekliyoruz.

6.gün
Yavruların biraz büyümüş olduğunu hatta camdaki yosunlarla beslenmeye başladıklarını gözlemleyebilirsiniz.

7.gün
Planktonla besliyoruz. Dozajı iyi ayarlamalısınız. Ne eksik ne fazla. Yavrular büyüdükçe verdiğiniz plankton miktarını arttırmalısınız.

15.gün
2 gün arayla planktonla beslediğimiz karides larvalarının tankında su değişimi yapmalıyız. 1/3 oranında su değişimi yapmak yeterli olacaktır. Akvaryumun ışıklarını açmadan önce, yüzeyden su çekimi yapmalısınız. Işık kapalıyken planktonlar dibe ineceklerdir. Mümkünse su çekimi yaptığınız hortum ince yada vanalı olsun. Debisi düşük ve tanka daldırdığınız ucu bir file yada sünger ile kapalı olsun.
Çektiğimiz su yerine ekleyeceğimiz su miktarı kadar tuz eklemeyi unutmayın.(1litreye 25 gr) Tuzu da ekledikten sonra tekrar plankton ile besliyoruz yavruları. 2 gün ara ile beslemeye devam ediyoruz.
Not:Akvaryuma eklediğimiz yeşil su(plankton) tükendiğinde su berraklaşacaktır. Böylelikle yeniden plankton ekleyip eklemeyeceğinize suyun durumuna bakarak da karar verebilirsiniz. Ayrıca ara ara su ile karıştırdığımız spirulina tozundan da eklemeye devam ediyoruz.


28 -30. gün
Su değişimi yapıyoruz ve yem vermeyi kesiyoruz.

45.gün
Büyük gün. Artık yavru karideslerimiz larva değiller. Yavru karidesleri yakalayıp tatlı su akvaryumuna salabilirsiniz. Garanti olsun diyorsanız ayrı bir kaba %50 tuzlu sudan, %50 de tatlı su akvaryumundan su karıştırığ ilk etapta yavruları bu suya salabilirsiniz. 1 saat kadar bekleyip tatlı su akvaryumunuza salarsınız.

Yavru karidesleri diğer karidesler gibi besleyebilirsiniz artık.

Umarım zahmetli ve masraflı bulmaz ve üretmeyi denersiniz.

Yazar: Bünyamin KUTLU


KATEGORİLER
Son 5 Üye
Kayıt
ibo784
07.03.2021
CANER
04.03.2021
sncsnc
02.03.2021
mertk
01.03.2021
serhatozalan
28.02.2021
Forumda son 5 aktif başlık
Gönderen Guney Boz » 28.11.2020 19:54
GENEL » Tanışma
Gönderen murat nuri » 25.11.2020 11:57
KARİDESLER » Yeni Başlayanlar
Gönderen sms1017 » 04.11.2020 17:46
KARİDESLER » Karideslerim Neden Ölüyor?
Gönderen akvaryumhaluk » 13.08.2020 18:15
KARİDESLER » Melezleme ve Islah
Gönderen DenizTendik » 08.05.2020 22:36
GENEL » Forum Dışı
Destekçilerimiz